“Borat” zakazany w Rosji

Rosyjscy widzowie nie zobaczą w kinach filmu „Borat”. Federalna Agencja Kultury i Kinematografii zakazała dystrybutorowi jego wyświetlania.

Premiera „Borata” była zapowiedziana w Rosji na 30 listopada. Jednak jak twierdzi jego dystrybutor, firma Gemini Film, na pokazanie filmu w kinach nie zgodziła się Federalna Agencja Kultury i Kinematografii. Agencja tłumaczyła zakaz faktem, że zawiera on treści obraźliwe, zarówno pod względem etycznym, jak i religijnym. – Nie zakazaliśmy filmu – broni się pracownik Agencji. – Zaleciliśmy jedynie, by nie był rozpowszechniany, gdyż może zawierać materiał mogący urazić narody i religie – twierdzi. Przypomina, że setki gruzińskich imigrantów zostało wydalonych z Moskwy, co wywołało zamieszki, a film mógłby pogłębić jedynie niepokoje. Dodaje jednak, że wcześniej zakazywane były tylko filmy pornograficzne.

W Rosji różnie ocenia się zakaz. Jedni są zdania, że jest on efektem nacisków ze strony Kazachstanu – sąsiada i sojusznika Rosji. Erżan Aszikbajew, członek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dał głośno do zrozumienia, że dystrybutorzy okażą się odpowiedzialni i nie pokażą filmu. Inni uważają, że to po prostu znakomity sposób, by zwrócić uwagę opinii publicznej na „Borata”. – Chodzi o wzbudzenie zainteresowania społecznego – powiedział „Rzeczpospolitej” Igor Stiepanow. Na poparcie swojej tezy podaje przykład „Kodu da Vinci”.

Gemini nie chce komentować tej decyzji. „Borat” zarobił w weekend otwarcia ponad 26 milionów dolarów w samej Ameryce, a poza nią – 18,6 miliona w 17 krajach. Przewiduje się jednak, że obraz trafi w Rosji na kasety wideo i płyty DVD.

Przypomnijmy, że Borat to postać stworzona przez Sachę Barona Cohena, brytyjskiego komika. Jest to kazachski dziennikarz, który jedzie do Ameryki, by poznać kulturę tego państwa. Liczne protesty władz Kazachstanu wywołuje fakt, że jest on rasistą, antysemitą, homofobem i mizoginem i w złym świetle pokazuje ich kraj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s