Zmarła Krystyna Feldman

Krystyna Feldman
W swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman – poinformowała dyrekcja Teatru Nowego. Była uważana za mistrzynię epizodów. Chociaż zawód aktorski uprawiała ponad 60 lat, swoją pierwszą główną rolę zagrała w dopiero w wieku 84 lat, w „Moim Nikiforze” Krzysztofa Krauzego.
😦


Urodziła się w 1920 roku we Lwowie, w rodzinie aktorskiej. Debiutowała w 1937 roku we lwowskim Teatrze Miejskim. podczas okupacji była w Armii Krajowej. Po wojnie występowała m.in. w Katowicach, Jeleniej Górze i Szczecinie, najdłużej, bo 19 sezonów, grała w Łodzi, dokąd zaangażował ją Kazimierz Dejmek. W Poznaniu była od lat 70., najpierw w Teatrze Polskim, a od połowy lat 80. w Nowym.

Feldman była mistrzynią drugo- i trzecioplanowych ról charakterystycznych. Grała hrabiny („Godzina Pąsowej Róży”), żebraczki („Masarda”), pijaczki („Nad rzeką, której nie ma”), nawet morderczynie (w serialu „Kapitan Sowa na tropie”). Popularność zdobyła dzięki roli babci w serialu „Świat według Kiepskich”.

Wielką sławę i uznanie przyniosła jej dopiero główna rola w „Moim Nikiforze” Krauzego. Kiedy po premierze dziennikarze pytali ją, czy granie mężczyzny sprawia jej trudność, Feldman odpowiadała pytaniem na pytanie: – Czy nie mam tyle wyobraźni, żeby na dwie godziny przemienić się w mężczyznę?

zrodlo: gazeta

Reklamy

2 komentarze do “Zmarła Krystyna Feldman

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s