Złote Lwy dla “Sztuczek” Jakimowskiego

Film „Sztuczki” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zdobył główną nagrodę festiwalu filmowego w Gdyni – Złote Lwy 2007 dla najlepszego filmu. To finał najbardziej wyrównanego od lat festiwalu, gdzie do ostatniej chwili trudno było wskazać żelaznego faworyta.
Obraz Jakimowskiego został wyróżniony także za najlepsze zdjęcia Adama Bajerskiego. To kolejny film Jakimowskiego po bardzo dobrze przyjętym „Zmruż oczy”. Reżyser wypracował już własny, łatwo rozpoznawalny styl. „Sztuczki” to pełen błyskotliwego humoru film o samochodach, kobietach i miłości. Jest to również opowieść o tym, jak można rzucić wyzwanie losowi, oszukać go lub przekupić, a czasem nawet zagrać va bank z przeznaczeniem.
Obraz pokazywany był na tegorocznym 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Europa Cinemas dla Najlepszego Filmu Europejskiego oraz Nagrodą Lanterna Magica. Pierwszą przyznała prestiżowa międzynarodowa sieć kin Europa Cinemas, dotowana przez Unię Europejską, drugą – rzymski Komitet Kinematografii Dziecięcej (Comitato per la Cinematografia dei Ragazzi – C.C.R.).

Na ekrany polskich kin „Sztuczki” mają trafić 26 października.

Nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą zdobyła Danuta Szaflarska za kreację w filmie „Pora umierać” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Ten film był także najdłużej oklaskiwanym obrazem festiwalu.

zrodlo: onet

Reklamy

3 komentarze do “Złote Lwy dla “Sztuczek” Jakimowskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s