Zabójstwo Jacka Dębskiego w jednym ujęciu (Warsaw dark)

warsaw_dark.jpg

Właśnie skończyły się zdjęcia do filmu „Izolator”, obrazu opartego na historii zabójstwa Jacka Dębskiego. Choć autorzy, przede wszystkim australijski reżyser Christopher Doyle, przekonują, że ich ambicją nie było rozwikłanie jednego z najgłośniejszych zabójstw IIIRP, to pytania nasuwają się same.
Producenci mówią, że ich film to polityczny thriller z mocnym wątkiem miłosnym. Jednak prawdziwa historia zabójstwa byłego ministra sportu była jedynie początkiem drogi. – Kiedy dostałam scenariusz, bardzo polityczny, podjęłam decyzję, że nakręcić go musi ktoś, kto podejdzie do niego z dystansem – opowiada o początku projektu Marianna Rowińska z Ozumi Films. I znalazła jednego z najlepszych operatorów Christophera Doyla.

doyle.jpg

Australijczyk, autor zdjęć do najważniejszych filmów Wong Kar Waia (m.in. „Spragnieni miłości” i „2046„) spojrzał na naszą politykę ze swojej perspektywy. – To teoretycznie bardzo polski temat, ale tak naprawdę jest to historia uniwersalna.

„Warsaw dark”
Doyle przyznał jednak, że wątek polityczny stał się dla niego drugorzędny. Na pierwszy plan wyszła piękna, według niego, Warszawa – stąd angielski tytuł filmu, który nie jest tłumaczeniem polskiego. Brzmi „Warsaw dark”, czyli Warszawa mroczna. – Takie było dla mnie na początku to miasto. Mroczne, ciemne. Taki był też wątek polityczne. Ale im dłużej tu byłem, tym stawało się tu jaśniej. To bardzo pozytywny film, który daje nadzieję – stwierdził Doyle.

Wtórowali mu też aktorzy. Anna Przybylska, grająca rolę Ojki (czyli „Inki”, skazanej na 8 lat więzienia za pomoc w zabójstwie Dębskiego ) podkreśla różnice w biografii swej bohaterki i prawdziwej skazanej. – Nasze losy tylko zaczynają się podobnie, ale kończymy zupełnie inaczej. Moja historia ma happy end – stwierdza aktorka.

Anna Przybylska jako Inka

Wtórował jej Adam Ferency, czyli filmowy Grottger. – Historia Jacka Dębskiego jest tu w jednym ujęciu. Potem to film o miłości – stwierdził aktor. – To takie polityczne lovestory – dodał jeden z producentów.

zrodlo: http://www.tvn24.pl/-1,1531716.1,wiadomosc.html

Notka o Jacku Dębskim na wikipedii.

pełna obsada:

Jan Frycz jako Ernest
Anna Przybylska jako Ojka
Adam Ferency jako Grottger
Violetta Arlak jako Żona Grottgera
Łukasz Simlat jako Paul
Lesław Żurek jako George
Jerzy Bończak jako Lewy
Jacek Poniedziałek jako Remik
Zbigniew Świderski jako Misiek

Premiera: październik 2008

———————————————————

Noc, Warszawa. Restauracja nad rzeką. Ojka, młoda i piękna call-girl, wybiega na parking. Za nią pojawia się o wiele starszy mężczyzna, polityk. Nie wie, że Ojka jest przynętą. Za chwilę padną strzały…Producentka Marianna Rowińska twierdzi, że od chwili, gdy dostała scenariusz Macieja Pisarka, wiedziała, że taki film powinien nakręcić ktoś z zewnątrz, o obiektywnym spojrzeniu.

— Poza tym bardzo chciałam, by powstał obraz, który może przekroczyć granice naszego kraju — dodaje.

I tak za kamerą stanął Christopher Doyle, jeden z najbardziej fascynujących operatorów świata, Australijczyk, który pokochał Azję i zrobił przepiękne zdjęcia do filmów Wonga Kar-waia i Zhanga Yimou. Do Polski Doyle przyjeżdżał wcześniej kilkakrotnie, na łódzki festiwal Camerimage. Sam żartuje:

— Kto tu jest właściwie obcokrajowcem? Może jeszcze nie mówię po polsku, ale już, dzięki wspaniałej ekipie i aktorom, czuję się niemal jak Polak.Podkreśla zresztą, że akcja „Izolatora” zakorzeniona jest w Polsce, ale taka historia mogłaby wydarzyć się wszędzie.

Film pokazuje świat, w którym biznes przenika do polityki i gdzie nie ma czystych reguł gry. Człowiek, który wchodzi do tego matriksa, jest naznaczony na zawsze. Za granicą film będzie nosił tytuł „Warsaw Dark”. Ale twórcy podkreślają, że ich obraz będzie opowieścią nie tylko o zbrodni, ale również o pięknej miłości. I że będzie niósł nadzieję.

— Chcemy pokazać fragment najnowszej polskiej historii — dodaje Doyle. — A na plakatach powinno się znaleźć modne u was ostatnio hasło: „Koniec z korupcją”. Ale najważniejsi są tu dla mnie ludzie.

Doyle jest zachwycony polskimi aktorami. — Macie znakomite tradycje — mówi.

— Aktorzy potrafią grać twarzą, oczami.

Na ekranie zobaczymy Annę Przybylską, Jana Frycza, Adama Ferencego, Violę Arlak, Łukasza Simlata, Lesława Żurka, Jerzego Bończaka i Jacka Poniedziałka.

Doyle przyznaje, że „Izolator” powstawał podczas wspólnych rozmów i spontanicznie, na planie.

— Film jest naszym wspólnym dzieckiem — mówi Anna Przybylska. — Spotykaliśmy się z Chrisem, gadaliśmy. Janowi Fryczowi bardzo zależało, żeby „Izolator” nie był przegadany, żebyśmy grali na emocjach. I tak się chyba stało.

— Umówiliśmy się, że nie próbujemy rozwikłać historii morderstwa — dodaje Adam Ferency. — W pierwotnym scenariuszu były dość precyzyjnie naszkicowane szczegóły związane z działaniem służb specjalnych. Chris to zmienił. — Nic nie rozumiem — powiedziałem mu. Popatrzył mi głęboko w oczy i spytał:

— A czy ty w ogóle coś wiesz na temat służb specjalnych?. — Nie wiem — odpowiedziałem. — Nikt nie wie — stwierdził. Opowiadamy więc o grze, której nikt nie rozumie. I o miłości.Anna Przybylska, która gra Inkę-Ojkę, uzupełnia: — Historia Dębskiego i Inki stała się tylko pretekstem do napisania scenariusza — mówi aktorka. — A Christopher Doyle jeszcze bardziej odszedł od tamtych wydarzeń. Dlatego Ojka jest inną osobą niż Inka. Inaczej też potoczą się jej losy. Mojej bohaterce uda się wstać, zmienić swoje życie.

Zdjęcia do „Izolatora” realizowane były w Warszawie. Za kamerą stanęła Chinka Rain Kathy Li, z którą Chris Doyle współpracuje od czterech lat. Scenografię przygotował Robert Czesak, kostiumy — Ada Wesołowska.

Dystrybutor Mariusz Łukomski z firmy Monolith Films twierdzi, że filmem Christophera Doyle’a już dzisiaj zainteresowanych jest siedem dużych, światowych firm dystrybucyjnych. Amerykanie mówią o remake’u angielskojęzycznym tego obrazu. Na razie jednak producenci chcą zgłosić film do konkursu canneńskiego. Na polskie ekrany „Izolator” trafi jesienią 2008 r.

Źródło : Rzeczpospolita

Reklamy

2 komentarze do “Zabójstwo Jacka Dębskiego w jednym ujęciu (Warsaw dark)

  1. admin

    Jedna z głównych ról przypadła Annie Przybylskiej.
    „Moja bohaterka świadczy usługi wysoko postawionym ludziom. Nie jest to zwykła prostytutka. Ale ta praca to nie jest coś, co ona kocha robić. Przychodzi moment, że chciałaby się od tego uwolnić” – aktorka zdradza w rozmowie z ‚Super Expressem”. .

    Ojka – to młoda, piękna call girl. Obraca się wyłącznie wśród polityków i ludzi biznesu. O jej interesy dba „impresario” Eryk (Jacek Poniedziałek). To on niegdyś wyciągnął ją z jakiejś prowincjonalnej mieściny i wprowadził w wielki świat.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s