Rok 2007 w kinie – zestawienie

Ciekawe podsumowanie odnosnie wydarzen w polskim kinie przygotowala Interia:
Zestawienie przygotowane skrupulatnie i coz… duzo sie nie dzialo.

STYCZEŃ

11.1. – Aktorka Agnieszka Grochowska znalazła się w gronie 25 „najbardziej obiecujących młodych gwiazd europejskiego kina 2007 roku”, czyli „Shooting Stars 2007”. Ich nazwiska ogłosiła międzynarodowa organizacja European Film Promotion (EFP), zajmująca się promocją europejskiego kina.

24.1. – W Poznaniu w wieku 86 lat zmarła wybitna aktorka filmowa i teatralna, Krystyna Feldman. Była uznawana za mistrzynię drugiego planu i jedną z najbardziej charakterystycznych polskich aktorek.

Wielką popularność przyniosła jej rola babki Rozalii w telewizyjnym serialu „Świat według Kiepskich”. Sławę na świecie zdobyła dzięki tytułowej roli w filmie „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego, za którą została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. na festiwalach w Gdyni i Karlowych Warach.

LUTY

6.2. – W Warszawie odbyła się uroczysta premiera długo oczekiwanego filmu „Ryś” w reżyserii Stanisława Tyma. Komedię, przedstawiającą nowe przygody prezesa klubu sportowego „Tęcza” Ryszarda Ochódzkiego – znanego z „Misia” Stanisława Barei, obejrzało podczas premiery 1800 osób. Opinie widzów na temat „Rysia” były podzielone, zdaniem niektórych film nie spełnił oczekiwań. Na ekrany kin w całej Polsce „Ryś” trafił 9 lutego.

23.2. – Do polskich kin trafił dramat „Strajk”, inspirowany biografią Anny Walentynowicz, zrealizowany przez słynnego niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa. Film ten jest wspólną produkcją Polski i Niemiec. Wystąpili w nim m.in. polscy aktorzy – Wojciech Pszoniak, Andrzej Chyra i Andrzej Grabowski. „Strajk” – już w trakcie prac nad nim – wywołał w Polsce kontrowersje, pojawiały się opinie, że Schloendorff obraził Annę Walentynowicz i przeinaczył historyczne fakty.

MARZEC

5.3. – Twórcy filmów „Plac Zbawiciela” i „Jasminum” triumfowali podczas uroczystości wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2007, która odbyła się w Warszawie. „Plac Zbawiciela” uhonorowano m.in. nagrodami dla najlepszego filmu, za reżyserię i dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – Jowity Budnik. Janusza Gajosa, dzięki jego kreacji w „Jasminum”, uznano najlepszym aktorem pierwszoplanowym.

KWIECIEŃ

20.4. – Film Andrzeja Wajdy „Kanał” miał w Warszawie uroczystą „premierę po 50 latach”. Projekcję zorganizowano w ramach przypadających w 2007 r. obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej (PSF) – czyli nurtu rozwijającego się w polskim kinie w drugiej połowie lat 50., reprezentowanego także m.in. przez Andrzeja Munka, Tadeusza Konwickiego i Wojciecha Jerzego Hasa. „Kanał” Wajdy uważany jest za symboliczny początek PSF.

MAJ

20.5. – Reżyser Roman Polański wywołał skandal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, który w 2007 r. miał 60. edycję. Na konferencji prasowej, zirytowany mało fachowymi pytaniami, nazwał dziennikarzy „bezmózgimi ignorantami”. W Cannes promowano film „Pompeje” – jeszcze przed jego realizacją. Thriller ten ma być opowieścią o zagładzie starożytnego miasta Pompeje, zniszczonego w wyniku wybuchu wulkanu Wezuwiusz w I wieku n.e. W czasie, gdy trwał festiwal w Cannes, Polański planował wyreżyserować ten film – na podstawie scenariusza Brytyjczyka Roberta Harrisa, autora powieści pt. „Pompeje”. Kilka miesięcy później – we wrześniu – ogłosił jednak, że rezygnuje z tych planów.

22.5. – W Cannes przyznano po raz pierwszy Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, honorującą autora najlepszego scenariusza filmowego z kraju Europy Środkowej i Wschodniej. Otrzymała ją Zuzana Liova ze Słowacji za scenariusz filmu „The House”. Nagrodę wręczyli laureatce znana z filmów Kieślowskiego francuska aktorka Irene Jacob oraz prezes TVP Andrzej Urbański.

CZERWIEC

13.6. – Porozumienie o utworzeniu nowoczesnego miasteczka filmowego w Nowym Mieście nad Pilicą (woj. mazowieckie) podpisali w Warszawie – w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego –

minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, minister obrony narodowej Aleksander Szczygło oraz wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Tomasz Siemoniak. Sygnatariuszami porozumienia byli także dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Miasteczko – w którego skład wejdą m.in. hale produkcji filmów, zakłady budowy filmowych dekoracji i pojazdów oraz wypożyczalnie kostiumów – powstać ma na liczącym prawie 470 hektarów terenie po byłym lotnisku wojskowym. Przewidywany koszt budowy miasteczka to 100 mln euro.

14.6. – Nove Kino Praha, pierwsze w Polsce kino cyfrowe, otwarto na warszawskiej Pradze. Uruchomiła je Instytucja Filmowa Max-Film SA, spółka należąca do samorządu Województwa Mazowieckiego.

30.6. – Aktor Daniel Olbrychski został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Konstantego Stanisławskiego na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Konkurentami Olbrychskiego do tej nagrody byli Dustin Hoffman i John Malkovich. Nagroda im. Konstantego Stanisławskiego przyznawana jest za twórczy wkład w rozwój światowego kina i realizowanie w sposobie gry założeń aktorskiej metody Stanisławskiego. Wśród jej zdobywców byli w latach poprzednich Meryl Streep i Jack Nicholson.

LIPIEC

5.7. – Słynny amerykański reżyser David Lynch gościł w Gdańsku w związku z polską premierą swojego filmu „Inland Empire”. Uroczysty pokaz zorganizowano podczas odbywającego się w Gdańsku 12. Festiwalu Gwiazd. W filmie „Inland Empire”, obok Laury Dern i Jeremy’ego Ironsa, wystąpili polscy aktorzy – Karolina Gruszka, Krzysztof Majchrzak i Leon Niemczyk.

SIERPIEŃ

19.8. – Rozpoczęto zdjęcia do filmu fabularnego o ks. Jerzym Popiełuszce (1947-1984), pt. „Popiełuszko”. Reżyserem filmu jest Rafał Wieczyński. W rolę ks. Popiełuszki wciela się Adam Woronowicz (ur. 1973), aktor stołecznego Teatru Powszechnego. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Kolberger, Joanna Szczepkowska, Maja Komorowska i Władysław Kowalski. Film przedstawić ma życie ks. Jerzego od lat dzieciństwa na prowincji, przez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, pokaże też proces rodzenia się jego legendy w czasie Solidarności i stanu wojennego.

WRZESIEŃ

8.9. – Zakończył się 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Sukces odniósł na nim polski reżyser Andrzej Jakimowski, który za film pt. „Sztuczki” otrzymał Nagrodę Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego. Przyznała ją prestiżowa międzynarodowa sieć kin Europa Cinemas.

17.9. – Uroczysta premiera filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy odbyła się w warszawskim Teatrze Wielkim. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz Polski, artyści, politycy, rodziny ofiar Katynia oraz reprezentanci rosyjskiej organizacji Memoriał, zajmującej się badaniem zbrodni komunistycznych. Po projekcji prezydent Lech Kaczyński ocenił, że „Katyń” to sztuka nie tylko narodowa. „Często się mówi o partykularyzmie, a niektórzy lubią mówić o zaściankowości polskiej sztuki i polskiego doświadczenia. W tym przypadku to jest doświadczenie uniwersalne, a ten film jest sztuką uniwersalną” – podkreślił prezydent podczas premiery. Na ekrany kin w całej Polsce „Katyń” trafił 21 września.

22.9. – Zakończył się 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Najważniejszą nagrodą festiwalu, Złotymi Lwami dla najlepszego polskiego filmu, uhonorowano „Sztuczki” w reż. Andrzeja Jakimowskiego. Za najlepszą aktorkę pierwszoplanową uznano Danutę Szaflarską, a za najlepszego pierwszoplanowego aktora – Roberta Więckiewicza. 92-letnią Szaflarską nagrodzono za główną rolę w filmie „Pora umierać” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Więckiewicz zdobył nagrodę za dwie role – w filmie „Wszystko będzie dobrze” w reż. Tomasza Wiszniewskiego oraz w „Świadku koronnym” w reż. Jarosława Sypniewskiego i Jacka Filipiaka. Nagrodę za najlepszy debiut reżyserski przyznano Łukaszowi Palkowskiemu, twórcy filmu „Rezerwat”. Nagrodę Dziennikarzy otrzymały ex aequo dwa filmy: „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

PAŹDZIERNIK

13.10. – Uroczysta polska premiera dramatu kostiumowego „Nightwatching” w reżyserii Brytyjczyka Petera Greenawaya – filmu zrealizowanego na motywach biografii holenderskiego malarza Rembrandta van Rijn (1606-1669) – odbyła się w Krakowie. Film ten zrealizowano przy dużym współudziale Polaków. Polacy są wśród jego producentów, większość scen filmu kręcono w Polsce. W obsadzie znaleźli się polscy aktorzy – Andrzej Seweryn, Krzysztof Pieczyński, Rafał Mohr, Maciej Zakościelny i Agata Buzek. Muzykę skomponował ceniony polski jazzman, pianista i kompozytor – Włodek Pawlik. Kostiumy zaprojektowała Jagna Janicka. Polacy znaleźli się ponadto w zespołach odpowiadających za scenografię i charakteryzację.

29.10. – Krystyna Janda i Jerzy Stuhr otrzymali Złote Kaczki 2007 w kategorii najlepsza aktorka i najlepszy aktor. Nazwiska laureatów Złotych Kaczek – nagród przyznawanych przez czytelników magazynu „Film” – ogłoszono w Warszawie.

LISTOPAD

9.11. – Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosiły wspólnie konkurs na scenariusz filmu o bitwie warszawskiej 1920 r. Po rozstrzygnięciu konkursu; wybrany zostanie reżyser, który w oparciu o zwycięski scenariusz zrealizuje film o „cudzie nad Wisłą” – tłumaczyli organizatorzy na konferencji prasowej w Warszawie.

19.11. – Reżyser Andrzej Maleszka za cykl telewizyjnych filmów pt. „Magiczne drzewo” otrzymał nagrodę Emmy, która jest prestiżowym telewizyjnym odpowiednikiem Oscara. Nagrody Emmy wręczono w Nowym Jorku, po raz 35. w historii. Maleszkę nagrodzono w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Głównymi bohaterami cyklu „Magiczne drzewo” są dzieci. Każdy odcinek opowiada niesamowitą historię przedmiotu wykonanego z pewnego magicznego drzewa – np. drewnianych butów – oraz historię ludzi, do których przedmiot ten trafił. Producentem cyklu „Magiczne drzewo” jest Telewizja Polska.

GRUDZIEŃ

1.12. – Słynny operator polskiego pochodzenia, Janusz Kamiński, zdobył główną nagrodę – Złotą Żabę – za zdjęcia do filmu „Motyl i skafander” w reżyserii Juliana Schnabla na 15. Festiwalu Sztuki

Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2007 w Łodzi. Dramat „Motyl i skafander” – wcześniej wysoko oceniony w Cannes – to wspólna produkcja Francji i USA. Bohaterem filmu jest redaktor

naczelny magazynu „Elle”, dla którego – wskutek paraliżu całego jego ciała – jedyną możliwością porozumiewania się z ludźmi było mruganie okiem. Nagrodę „za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną” odebrał z kolei na Plus Camerimage Roman Polański.

15.12. – Jacek Bromski został po raz czwarty wybrany prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

17.12. – Aktorka Sonia Bohosiewicz, która zagrała w filmie „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2007. Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

27.12. – Zmarł w Warszawie Jerzy Kawalerowicz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórca „Matki Joanny od Aniołów”, „Faraona”, „Quo vadis” i 14 innych filmów. Miał 85 lat. Był współtwórcą „polskiej szkoły filmowej” oraz honorowym Prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W tym roku na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony Platynowymi Lwami za całokształt twórczości.

Czyli… Sztuczki, Katyn troche nagrod, Magiczne drzewo – bieda

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s