Marian Glinka nie żyje

Aktor teatralny i filmowy Marian Glinka zmarł w poniedziałek wieczorem w Warszawie w wieku 65 lat – poinformowała PAP we wtorek Aleksandra Malcher z warszawskiego Teatru Ateneum.

Glinka urodził się 1 lipca 1943 roku w Warszawie. Uczęszczał do Szkoły Baletowej, a w 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Po studiach związał się z warszawskim Teatrem Ludowym (1968- 1972), później przez trzy lata występował w Teatrze Komedia, a w latach 1975-1985 grał w Teatrze Dramatycznym, współpracując z Gustawem Holoubkiem. Występował także w Teatrze Nowym (1985-1989).

Jego kariera związana była nie tylko ze stolicą. W latach 1989- 1991 można było oglądać go w krakowskim Teatrze im. Słowackiego, a w połowie lat 90. – we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od 1997 roku pracował w warszawskim Teatrze Ateneum.

Glinka ma w swoim dorobku także role filmowe. W 1966 – jeszcze jako student – zadebiutował w komedii muzycznej „Kochajmy syrenki” Jana Rutkiewicza. Występował także w „Podwieczorku przy mikrofonie” i w kabarecie Jana Pietrzaka.

Grał m.in. w filmach „Za ścianą” (1971) i „Barwy ochronne” (1976) Krzysztofa Zanussiego, w popularnym serialu „Dom”, w komedii Stanisława Barei „Nie ma róży bez ognia” (1974) i w serialu „Doktor Murek” (1979).

W ostatnich latach występował w „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (2001) i w serialach „Ranczo” czy „Klan” (2008) oraz „Rysiu” (2007) Stanisława Tyma.

Glinka pasjonował się sportem. Miał na swoim koncie tytuł mistrza Polski w kulturystyce. Wolny czas najchętniej spędzał w Tatrach.

zrodlo: onet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s