Dead Man (1995) Truposz Johny Depp, rez. Jarmusch

Ciekawostki: # Zdjęcia do filmu kręcono w kilku stanach w USA: w Nevadzie (m.in. w Virginii), w Nowym Jorku, Kalifornii, Oregon (m.in. Grant Pass), w Waszyngtonie (w Neah Bay) oraz w Arizonie (we Flagstaff i w Sedonie).
# Postać Billego Boba Thorntona nazywa się Duży George Drakoulious. George Drakoulious jest muzykiem i wyprodukował muzykę dla Black Crowes i Tom Petty i dla Heartbreakers. Postać Jareda Harrisa nazywa się Benmont Tench. A Benmont Tench jest członkiem Tom Petty i Heartbreakers.
# Zdania „Każda noc i każdy poranek/Niektórzy do nieszczęścia urodzeni/Każdy poranek i każda noc/Niektórzy urodzeni do słodkiej radości” pochodzą z wiersza Williama Blake’a zatytułowanego „Przepowiednie niewinności”.
# Imiona dwóch komendantów, których zabija Johnny Depp to Lee i Marvin, na cześć Lee Marvina.
# Zdanie „Niektórzy są urodzeni do słodkiej radości a inni do niekończącej się nocy” pochodzi z tekstu piosenki „End of the Night” zespołu The Doors.
# Postać Thel jest zaczerpnięta z wiersza Williama Blake’a zatytułowanego „Książka Thel”.
# W otwierających nagłówkach filmu, po przejechaniu pociągu, nazwisko Billy’ego Boba Thorntona jest niepoprawnie przeliterowane „Thorton”.
# Słowa „Twa wizja Chrystusa jest mej wizji największym wrogiem”, którymi Nikt zwraca się do handlującego misjonarza, pochodzą z wiersza „Wieczna ewangelia” Williama Blake’a.
# Jedna z kwestii, które Nikt wypowiada w filmie, brzmi „Orzeł nigdy nie traci zbyt wiele czasu, skoro może nauczyć się od Kruka”. To jedno z przysłów Piekła autorstwa Williama Blake’a, pochodzące z jego poematu „Zaślubiny nieba i piekła”.

za http://www.youtube.com/user/zajkowsky
Film niesamowicie klimatyczny, odpiety zupelnie od kanonow.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s